אל תפספס הזדמנות כשאתה רואה אותה.

 

מעשה בארבעה שקים של זהב

 

פעם היה אדם עשיר שהחליט שהוא יוצא לטיול. הוא החליט לתת את כל ממונו, ארבע שקים של זהב, לשני בניו היקרים על מנת שישמרו עליו. וכך הוא אמר להם: "בניי היקרים, קחו את ארבעת שקי הזהב ושימרו על ערכם עד שאחזור."

שני בניו החליטו לשמור כל אחד על שני שקים.

בנו הבכור חפר בור ליד ביתו וקבר את השקים שם. הוא וידא שאף אחד לא ידע היכן הם. בצורה זו הצליח הבן הבכור לשמור על השקים.

בנו השני יצא אל השוק וקנה עם שקי הזהב עגלים וכבשים. הוא שילם עבור כלי עבודה והתחיל להפעיל מערך ייצור שלם. הבן הבכור כעס מאוד שכן הבן הצעיר השתמש בשנים מהשקים שאביו השאיר. הבן הצעיר הסביר שזה בדיוק מה שאביו רצה שהם יעשו. הבן הצעיר מחר חלב וצמר והרחיב את העסק שלו עוד עוד.

לאחר עשרים שנה האב חזר הביתה וזימן את שני בניו. הבן הבכור הביא עימו את השקים שהוציא מן האדמה והבן השני הביא עימו מצגת של העסק שהקים.

האב שמח כי הבן הצעיר גילה תושיה והצליח לשמר את ערכם של השקים ואף להגדילם. הוא כעס על הבן הבכור כי הוא שמר על השקים אך לא על ערכם כפי שביקש.

מוסר ההשכל כאן הוא שכסף שנאגר בעו"ש או מתחת למזרן בבית מאבד את ערכו עם השנים והדרך היחידה בה נוכל לשמור על ערכו הוא ע"י ביצוע השקעה בעסק או בנכס או בשוק ההון. בכל השקעה יש אלמנט של סיכון אך עם הדרכה נכונה והבנת התהליכים בתחום הנבחר רמת הסיכון קטנה וההחזר על ההשקעה גדל רבות.

אנחנו מציעים לפתוח את הראש וללמוד על השקעות בכלל ועל שוק ההון בפרט. יש הזדמנויות רבות וכל מה אנו צריכים לעשות זה להתכופף ולהרים אותן. המפתח הוא ללמוד ולהתנסות בצורה מושכלת ונכונה.